Na przełomie października i listopada 2014 roku studenci programu Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim uczestniczyli w sesji “Innowacyjne przywództwo w połączonym świecie”, która miała miejsce w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Celem wizyty studentów w USA było bliższe zapoznanie się z amerykańską ekonomią zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. Celowi temu miały służyć spotkania w firmach oraz wykłady, w których uczestniczyli słuchacze programu emba@uw.
Pierwszym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami zarządu firmy McDonalds, które odbyło się w siedzibie spółki w Oak Brook. W centrali firmy gościł już kolejny rocznik słuchaczy naszego programu. Zainteresowanie wzbudziła skala działalności spółki oraz ogrom i różnorodność problemów, z którymi stykają się pracownicy firmy na całym świecie. Niezwykle ciekawym doświadczeniem było dowiedzenie się jak sprawnie i skutecznie można zarządzać spółką mającą swoje przedstawicielstwa w 119 państwach świata.
Ważnym punktem programu zajęć był wykład „American Economy” prof. Hadiego Esfahani, profesora University of Illinois, długoletniego wykładowcy programu EMBA na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Esfahani zanalizował przede wszystkim stan amerykańskiej gospodarki oraz jej wpływ na ekonomię światową. Podczas dyskusji ze słuchaczami nie udało się uniknąć tematów związanych z kryzysem ekonomicznym oraz jego wpływem na teraźniejszość i przyszłość zarówno USA jak i gospodarek UE. Podsumowując wykład prof. Esfahani wymienił podstawowe wnioski płynące z kryzysu oraz podkreślił wagę rozbudowy sposobów rozpoznawania podobnych zagrożeń oraz zanalizował światowe wysiłki zmierzające do przywrócenia równowagi po perturbacjach na rynkach finansowych.
Uzupełnieniem wykładu prof. Esfahani była prezentacja Karin O’Connor, członka zarządów oraz prezesa wielu spółek zajmujących się głównie inwestowaniem kapitałowym. W swojej długoletniej karierze K. O’Connor wspomogła, wiedzą i kapitałem, rozwój wielu spółek pozwalając małym i średnim firmom przeobrazić się w stabilnie rozwijające się przedsiębiorstwa. Połączenie ogromnego wiedzy praktycznej z teoretycznym podejściem do problemów zarządzania spotkało się wśród słuchaczy z ogromnym uznaniem.
Interesującym elementem pobytu studentów w Stanach Zjednoczonych była wizyta w siedzibie Giełdy Towarowej w Chicago (The Chicago Mercantile Exchange, CME) założonej w 1898 roku. Studenci poznali zasady codziennej działalności Giełdy CME, na której notowane są rozmaite instrumenty finansowe takie jak: kontrakty na stopę procentową, akcje, waluty, towary a nawet tzw. derywaty pogodowe. Dodatkową atrakcją była możliwość odwiedzenia ostatatniego liczącego się na świecie rynku, gdzie maklerzy ustalają ceny podczas negocjacji na żywo, a nie przy wykorzystaniu systemów IT.
Niezwykle ciekawą okazałą się wizyta w Peorii, stan Illinois, w której znajduje się siedziba firmy Caterpillar - światowego lidera maszyn budowlanych i górniczych a także silników dieslowskich i turbin gazowych. Caterpillar posiada swoje fabryki na całym świecie - m.in. w Australii, Niemczech, Meksyku, Chinach, Włoszech, Indiach, Rosji, RPA i w Polsce.
Studenci zostali zaproszeni do fabryki, aby zapoznać się z procesem produkcyjnym oraz zaobserwować standardy wysokiej jakości produkcji, z których słynie Caterpillar.
Duże wrażenie na gościach fabryki zrobiła prezentacja jej produktów, przede wszystkim kilkunastometrowych maszyn budowlanych oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności za sterami takich maszyn w symulatorach firmy CAT.
W ramach pobytu zostaliśmy zaproszeni do Centrali firmy, gdzie spotkaliśmy się z głównym ekonomistą CAT, który przybliżył nam specyfikę swojej pracy. Była to doskonała okazja by przyjrzeć się działaniu globalnej korporacji i zrozumieć czynniki wpływające na popyt i podaż.
Kolejną amerykańską firmą z wieloletnią tradycją, którą odwiedzili uczestnicy wyjazdu była State Farm Insurance z siedzibą w Bloomington. Ta spółka działająca na rynku usług finansowych i ubezpieczeniowych została założona w 1922 roku rozpoczynała działalność od ubezpieczeń dla farmerów. Od tego czasu znacznie poszerzyła swoją działalność a w 2013 roku znalazła się na 44. pozycji listy Fortune 500 – listy pięciuset największych firm amerykańskich.
Podczas pobytu w USA naszych studentów odwiedziliśmy również Konsulat RP w Chicago. W roli gospodarza wystąpił Konsul Krzysztof Zieliński. Wystąpienie Konsula adresowane do naszych studentów zawierało informacje o przykładach i znaczeniu współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej, zarówno na szczeblu biznesowym, jak i rządowym. Konsul podkreślił rolę jaką, wbrew obiegowym opiniom, odgrywa ta współpraca oraz omówił szanse jakie rysują się dla niej w przyszłości.
Sesja “Innowacyjne przywództwo w połączonym świecie” dostarczyła studentom okazji do wzbogacenia swojego doświadczenia biznesowego oraz dała możliwość spojrzenia na ekonomię światową z nowego – amerykańskiego punktu widzenia.
AACSB International - Założona w 1916 r. (AACSB) jest największym na świecie sojuszem edukacji biznesowej, łączącym nauczycieli, studentów i biznes. |
|||
Association of MBAs (AMBA) – jest międzynarodowym stowarzyszeniem zajmującym się badaniami z zakresu nauk o zarządzaniu. |
|||
The European Foundation for Management Development (EFMD) - międzynarodowe zrzeszenie organizacji akademickich, biznesowych i społecznych. |
Międzynarodowe Centrum Zarządzania
Wydział Zarządzania
Uniwersytet Warszawski
ul. Szturmowa 1/3
02-678 Warszawa
tel.: 22 55 34 174
tel.: 22 55 34 106
e-mail: [email protected]